خانه / روزمرگی / حلقه‌ی روزمرگی

حلقه‌ی روزمرگی

حلقه‌ی روزمرگی

همه‌ی ما در یک حلقه گرفتار شدیم. این حلقه خواه خوب و مؤثر است یا زجرآور بی‌اثر. من در این مقاله شمارا با مفهوم حلقه و حلقه‌ی روزمرگی آشنا می‌کنم و به شما نشان می‌دهم که چگونه همه‌ی ما در یک حلقه گرفتار شدیم. حلقه‌های متفاوتی وجود دارد حلقه‌های خوب و حلقه‌های بد می‌توانید ببینید که در چه حلقه‌ای گرفتارشده‌ایم. اگر دوست داشتید می‌توانید از حلقه‌ی خود بیرون بیایید و به سراغ یک حلقه‌ی دیگر بروید یک حلقه‌ی مؤثرتر. پس آماده‌باشید که وارد دنیای حلقه‌ها شویم. به یاد داشته باشید که هدف رهایی از روزمرگی است.

حلقه‌ی روزمرگی چیست؟

توی  زندگی، همه‌ی ما در حلقه‌هایی گرفتارشده‌ایم. حلقه‌های بزرگ و کوچک. هرکسی حلقه‌ی مخصوص به خودش را دارد اما شاید حلقه‌های ما شبیه یکدیگر باشد. بعضی از حلقه‌ها سازنده‌اند و بعضی دیگر سوزنده. این حلقه‌ها تکرار زندگی ما در بازه‌های زمانی است. حلقه‌ها خیلی جالب نیستند چون اکثراً ما را محدود می‌کنند. نکته‌ی خاص حلقه این است که تکرار حلقه‌ها انرژی صرف می‌کند و این انرژی را از ما می‌گیرد. تا اینجا مشکلی نیست مشکل از جایی آغاز می‌شود که انرژی صرف شده به خروجی مناسب تبدیل نمی‌شود یعنی ما ضرر می‌کنیم. البته همیشه این‌طور نیست اما اکثراً ما در حلقه‌ها در حال ضرر کردن هستیم. اگر چنین اتفاقی افتاد شما در حلقه‌ی روزمرگی هستید.

ویژگی‌های حلقه

در ادامه به ویژگی‌های موثر در حلقه‌ها اشاره می‌کنیم.

اندازه‌ی حلقه‌ی روزمرگی

حلقه‌های ما اندازه‌های مختلفی دارد. حلقه‌های ساعتی حلقه‌های روزانه حلقه‌های هفتگی حلقه‌های ماهیانه حلقه‌های سالیانه و … حلقه‌ی ما هرچقدر کوچک‌تر باشد ضرر ما بیشتر است. البته این موضوع صد درصد نیست و ممکن است یک حلقه سود زا باشد اما چنین حلقه‌هایی از قبل طراحی‌شده‌اند و برای ساخت آن‌ها فکر شده است. هرچه حلقه‌ی روزمرگی شما کوچک‌تر باشد. دردناک‌تر است. کسی که هرروز بلند می‌شود و یک روز تکراری مثل بقیه‌ی روزها را سپری می‌کند حلقه‌ی کوچکی دارد. اگر کسی هرروزش تکراری نباشد اما هفته‌های او تکراری باشد وضعیت خیلی بهتری دارد اما آن‌هم کمی روزمرگی در خود دارد.

 

سرعت گردش حلقه

هر حلقه سرعتی برای خود دارد. حلقه‌هایی که ریتم بالایی داشته باشند از روزمرگی می‌توانند دورتر باشند. کارمندی که همه‌ی ساعت‌های کاری‌اش مثل هم است سرعت حلقه‌ی کندی دارد اما اگر کسی در همان مقدار زمان کارهای متنوع‌تری انجام دهد و یا متفاوت زمان را سپری کند دارای ریتم بیشتر و سرعت بالاتری است و این از روزمرگی دورتر است. هر ریتم و هر سرعت شرایط خاص خود را دارد. سرعت فقط یکی از عوامل تأثیرگذار در حلقه‌ی روزمرگی است عوامل مؤثر دیگری نیز وجود دارد در ادامه به آن عوامل می‌پردازیم. نکته‌ی مهم این است که اگر می‌توانید سرعت و ریتم کاری خود را بالا ببرید و کمی تنوع به روز خود بدهید تاکمی از روزمرگی فاصله بگیرید.

رنگ حلقه

حلقه‌های ما رنگ‌های مختلفی دارد. منظور از رنگ حلقه میزان علاقه‌ی ما نسبت به کاری است که انجام می‌دهیم. اگر کارمند باشید و کار خود را دوست نداشته باشید رنگ حلقه‌ی شما سیاه است و زمانی که زمان نهار و نماز می‌شود احتمالاً رنگ شما تغییر می‌کند و به سمت سفید متمایل خواهد بود. کسانی که بیشتر حلقه‌ی خود را سیاه سپری می‌کنند در حال حرکت در روزمرگی هستند اما کسانی که حلقه‌ای بارنگ غالب سفید دارند میزان تأثیر آن‌ها از روزمرگی کمتر است. نکته‌ی مهم طیف رنگی است یعنی حلقه‌ی سیاه یکدست و یا سفید یکدست نداریم. ممکن است یک حلقه رنگ‌های متنوعی داشته باشد و یک طیف رنگی را در بربگیرد.

جهت حلقه

یکی دیگر از عوامل مؤثر در حلقه‌های روزمره جهت حلقه است. جهت حلقه یعنی حلقه‌ی شما خودش بخش تکراری و قرینه داشته باشد. مثلاً کسی که صبح از خواب بیدار می‌شود و سرکار می‌رود و بعدازظهر از سرکار برمی‌گردد و می‌خوابد و دوباره‌ بیدار می‌شود و سرکار می‌رود دارای دو حلقه‌ی کوچک‌تر شبیه به هم است و این حلقه جهت نادرستی دارد اما کسی که از خواب بیدار می‌شود یک کار متفاوت انجام می‌دهد به سرکار می‌رود در محل کار با خلاقیت خود یک کار متفاوت انجام می‌دهد از مسیر متفاوتی به منزل برمی‌گردد و  مثلاً یک کتاب جدید می‌خواند و بعد از وقت گذراندن با خانواده می‌خوابد حلقه‌ی او جهت مناسب‌تر و درست‌تری دارد.

ضخامت حلقه

ضخامت حلقه درباره‌ی کیفیت صرف زمان است. هرچه کیفیت زمان ک سپری می‌شود حلقه‌ی شما باکیفیت‌تر و ضخیم‌تر است و هرچه کیفیت کار شما پایین‌تر باشد حلقه‌ی شما نازک‌تر و بی‌کیفیت خواهد بود. نکته‌ی این مورد تمرکز داشتن است. کسی که در طول روز برای انجام کارهای خود ارزش قائل است و با تمرکز کیفیت کار خود را بالا می‌برد حلقه‌ای مستحکم می‌سازد. تمرکز یکی از تمایز انسان‌های موفق و معمولی است. تمرکز سبب دستیابی به چیزهای جدید و تجربه‌ی متفاوت خواهد شد. اگر بخواهم درباره‌ی تمرکز یک نکته بگویم حذف عوامل مزاحم است به‌خصوص گوشی تلفن همراه. هرچه انقطاع هنگامی‌که کاری را انجام می‌دهید بیشتر باشد تمرکز شما پایین‌تر خواهد بود.

ارباب حلقه‌ها کیست؟

ارباب حلقه‌ها کسی است که همه‌ی عوامل مؤثر در حلقه را به بهترین شکل به نفع خود استفاده می‌کند و نمی‌گذارد روزمره برای او حلقه‌ای پیش‌فرض ایجاد کند. ارباب حلقه‌ها معمولاً حلقه‌ای بزرگ دارد. حلقه‌ای سریع دارد. حلقه‌ای خوش‌رنگ دارد حلقه‌ای با جهت درست دارد و حلقه‌ای ضخیم دارد. این عوامل که در بالا بیان شد به شما کمک می‌کند که ارباب حلقه‌ها باشید. ارباب حلقه‌ها نشاط را در زندگی و احساس قدرت را تجربه می‌کند. ارباب حلقه‌ها همه‌چیز را در اختیار می‌گیرد و به سمت و سویی درست حرکت می‌کند. اگر برای شما سؤال شده است که چرا بعضی از آدم‌ها سرعت رشد بسیار زیادی دارند یکی از دلایلش ساخت حلقه‌های درست است. ارباب حلقه‌ها شدن هزینه و انرژی می‌خواهد کسی که شبانه‌روزش را ریزبه‌ریز در اختیار بگیرد و گذر زمان خود را طراحی‌شده سپری کند یک ارباب حلقه‌ها خواهد بود.

شناسایی حلقه‌ی خود

اولین کاری که باید انجام دهید یافتن حلقه‌ی خود و نمره دادن به عوامل مؤثر است. شما باید برای خودروی کاغذ حلقه‌ی خود را پیدا کنید. برای پیدا کردن حلقه‌ی خود باید مراحل زیر را انجام دهید البته مراحل زیر فقط پیشنهاد است و اگر شیوه‌ی بهتری برای یافتن حلقه‌ی خوددارید آن را انجام دهید چون حلقه‌ها وزندگی‌ها با یکدیگر متفاوت است.

  1. چشمان خود را ببندید و دیروز خود را مرور کنید. سعی کنید ببینید که از کجا شروع شد و کجا پایان یافت.
  2. اتفاقات خاص و تأثیرگذار را پیدا کنید. مثلاً بیدار شدن خوابیدن جلسه کاری مهمانی مطالعه.
  3. اتفاقات خاص را مابین شروع و پایان روز خود به ترتیب روی یک خط بچینید.
  4. به سراغ روز قبل‌تر بروید و مراحل قبل را تکرار کنید و روی خطی دیگر بنویسید.
  5. دوباره با روز قبل‌تر این کار را تکرار کنید تا سه خط برای سه روز داشته باشید.
  6. بنویسد که چند درصد این سه روز با یکدیگر اشتراک دارند.
  7. به عوامل تأثیرگذار در حلقه نمره‌ از صفرتا ده بدهید و میانگین را پیدا کنید.

استفاده از ابزار حلقه کش

برای حلقه کشی ما از یک ابزار ساده ولی بسیار قدرتمند استفاده می‌کنیم. این ابزار از دو بخش تشکیل‌شده است. اول سؤال و دوم لیست. برایان کار با توجه به کارهایی که در بالا انجام دادید باید عوامل مختلف را بر اساس ترتیب نمره از کم به زیاد بنویسد و از خود بپرسید که برای بالا بردن نمره‌ی هرکدام چه‌کارهایی را باید انجام دهم. برای هر عامل حداقل پنج مورد بنویسید. عواملی که نوشتید را از آسان به سخت اولویت‌بندی کنید. باید حداقل بیست‌وپنج اقدام نوشته باشید از هر پنج‌تا آسان‌ترین را انتخاب کنید و زمانی برای انجام آن مشخص کنید. بعد از انجام هرکدام به سراغ اقدام‌های بعدی بروید. بعد از انجام دوباره به خود نمره بدهید. اگر نمره‌ی بیشتری به دست آوردید به خود جایزه بدهید و اگرنه از خود بپرسید چرا و دوباره برنامه‌ریزی کنید و دوباره اجرا کنید.

حلقه‌ی خوب و حلقه‌ی بد

اگر بخواهیم از بالا و کلی به این ماجرا نگاه کنیم باید به شما بگویم که به‌صورت حلی حلقه‌ی خوب و بد نداریم بلکه حلقه‌ها یک قالب برای نمایش روند روزمره ما هستند. نکته‌ی مهم کیفیت حلقه‌های ماست که با توجه به عوامل مختلف تأثیرگذار مشخص می‌شود. نکته‌ای که گفتم در کل حلقه بد است به این معنی است که حلقه‌های اکثر مردم طراحی‌شده نیست و حلقه‌های آن‌ها زاده‌ی زندگی روزمره است و آن‌ها هیچ کنترلی روی آن ندارند هیچ بلکه اصلاً به این موضوع آگاهی ندارند. حلقه‌ها ما اگر درست طراحی شوند ما را به موفقیتت می‌رسانند. یادآوری می‌کنم که ساخت حلقه و ارباب حلقه‌ها شدن آسان نیست و هزینه دارد.

حلقه‌ی انسان‌های موفق

همان‌طور که گفتم حلقه‌ی انسان‌های موفق کاملاً دست‌ساز است. آن‌ها برای گذراندن صبح و شب خود بر اساس طرحی عمل می‌کنند که بیشترین بازدهی و بیشترین دستاورد را داشته باشند. حلقه‌ی آن‌ها یک سمت‌وسو دارد و این حلقه‌ها سمت و سویی متفاوت دارند. باید بدانید که انسان‌های موفق همگی هدف‌دارند و همه‌ی تلاش خود را برای رسیدن به هدف خود انجام می‌دهند. سمت‌وسوی حلقه‌ی آن‌ها همگی به سمت هدف است و حلقه طوری طراحی می‌شود که هدف و خودش به یکدیگر نزدیک شوند. یعنی این‌که حلقه‌های متعادل دارند یعنی رسیدن به هر قیمتی نیست اما هست! تناقض است اما آن‌ها به هر قیمتی در مسیر درست با حلقه‌های مؤثر به آنچه می‌خواهند می‌رسند.

در پایان

در پایان باید بگویم که حواستان باشد که غلام حلقه‌به‌گوش نباشید و شبانه‌روز خود را طراحی کنید و با اختیار خود سپری کنید. نمی‌گویم کامل کامل این کار را انجام دهید شاید بعضی از زمان‌ها از اختیار ما به‌کلی دور باشد اما شما در حدی که می‌توانید این کار را انجام دهید اگر ده ساعت را می‌توانید طراحی کنید اگر یک ساعت را می‌توانید طراحی کنید. هر مقداری را که می‌توانید طراحی کنید. و نکته‌ی آخر اینکه فقط برای درس گرفتن باید به حلقه‌ی دیگر نگاه کنید و به‌هیچ‌وجه مقایسه نکنید. این کار به‌هیچ‌وجه به شما کمک نمی‌کند مگر اینکه درس بگیرید. امیدوارم ارباب حلقه‌ها باشید نه غلام حلقه‌به‌گوش.

درباره‌ی امیرحسین احمدی

همچنین ببینید

اهمیت اعتماد به نفس

اهمیت اعتماد به نفس آیا شما اهمیت اعتماد به نفس را می‌دانید ؟بیایید تصور کنید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام. بعضی از محصولات سایت در حال حاضر به علت تغییرات در دسترس نیستند در صورت نیاز با شماره 09906378062 تماس بگیرید. رد کردن